Ransomware Hakkında

Ransomware yazma işi artık o kadar revaşta bir iş oldu ki, neredeyse Silikon Vadisi'nde bir hizmet haline geldi... Vadidekiler "Software as a service" kavramından esinlenerek bu konsepti "Ransomware as a service" diye adlandırıyorlar.

Hacker'lar geçmişteki gibi veriyi çalıp satmak yerine, artık varolduğu yerde şifrelemeyi tercih etmeye başladılar. Bu yöntemle yapılan saldırılara Ransomware saldırıları adı veriliyor. Aslına bakılırsa konsept çok yeni değil; ama suçlular bu yöntemin daha hızlı ve kolay bir para kazanma yolu olarak daha çok tercih etmeye başladı.

2016 IBM Veri Sızma Maliyetleri Raporuna bakıldığında verilerin maliyetinin yıllar için katlanarak arttığı görülebilir. Saldırı motifine bakıldığında, Ransomware saldırılarında ödeme oranı 2012 yılında %3'ten az iken şimdilerde neredeyse %50 oranına yükseldiği görülüyor. Bu da, bilişim suçlularının ransomware'i neden daha çok tercih ettiğini açıklayan nedenlerden biri.

Ransomware yazma işi artık o kadar revaçta bir iş oldu ki, neredeyse Silikon Vadisi'nde bir hizmet haline geldi... Vadidekiler "Software as a service" kavramından esinlenerek bu konsepti "Ransomware as a service" diye adlandırıyorlar.

https://www.nytimes.com/2017/05/13/technology/hack-ransomware-scam-cyberattacks.html?_r=0

Ateş Sünbül,

Bilgi Teknolojileri Denetim, Güvenlik ve Danışmanlık Hizmetleri Ortağı

Want to know more?

bilgi tekn dent.png

Information Technology Services

In our modern world, the electronic communications revolution is profoundly transforming all spheres of daily life, commercial, industrial and social. That means protecting information is as important as possessing it. With a competent, solution-oriented team, Mazars Denge ensures that company processes in the data security, cybersecurity and IT audit areas serve the company’s strategic goals. Today, as electronic transformation dominates commercial life, we believe that Information Security plays a vital role in business sustainability.

Download pdf 121.42 kB