Reports & Researchs

Mazars Denge Sustainability Report 2016

Mazars Denge hopes this report will foster closer contact with all its stakeholders by sharing with them its approach to sustainability. The company owes its 40-year history to having made sustainability a part of its corporate culture, and to having maintained a harmonious balance of interests between itself and all its stakeholders.

Mazars Denge Hong Kong’da İş Yapma Rehberi

Mazars Denge Hong Kong’da İş Yapma Rehberi

Mazars Denge, Hong Kong’daki yerel uygulamaları açıklamak amacı ile hazırladığı bu rehber vasıtasıyla Hong Kong’da faaliyet göstermek isteyen paydaşları ile daha yakın bir iletişim halinde olmayı planlamaktadır.

Doing Business In Hong Kong

As a leading global finance center and a historically open economy, it’s worth remembering that Hong Kong has been a Special Administrative Region (SAR) of the People’s Republic of China (PRC) since 1997. But Hong Kong enjoys great autonomy from the mainland, and the city has retained its reputation for ease of doing business and free trade. It frequently attracts the attention of foreign investors looking for a foothold in the Asian market.
As an important banking and financial center in the Asia pacific region, Hong Kong Stock Exchange ranks the fourth in Asia and the eighth in the world in terms of market capitalization. In 2016, Hong Kong again raised more IPO funds than any other stock market worldwide.

Siber Güvenlik ve PCI DSS

Bilgi Teknolojileri Denetim, Güvenlik ve Danışmanlık Hizmetleri Bölüm Direktörümüz Ateş Sünbül Kaleme aldı: Siber Güvenlik ve PCI DSS.

Yeni Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı

Yeni Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı ile yapılan değişiklikler ve bu değişikliklere ilişkin değerlendirmeleri Mazar Denge Ankara ortaklarından Yeminli Mali Müşavir A.Şahin SAVCI tarafından yapılan bu çalışma ile siz değerli ziyaretçilerimizin görüşlerine sunmaktayız.

Research & Development Incentives

Günümüzde Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları ekonomik büyümenin itici gücü haline gelmiş bulunmaktadır. Bu nedenle bir çok devlet Ar-Ge faaliyetlerini artırmak amacıyla yatırımcılara önemli teşvik ve destekler sunmaktadır. Mazars tarafından hazırlanan “Global Ar-Ge Teşvikleri Raporu” ile ülkeler bazında uygulanan Ar-Ge teşviklerine ilişkin detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Share