TÜRKİYE-İSVİÇRE OTOMATİK BİLGİ DEĞİŞİMİNİN 2022 YILINDA YAPILMASI PLANLANMAKTADIR

Bilindiği üzere Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından “Finansal Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı Bilgilendirme Rehberi” yayınlanmış ve 2020 yılında bilgi değişimi yapılacak ülkeler listesi yayınlanmıştır.

Söz konusu listeye göre İsviçre 2019 finansal bilgilerinin 2020 yılında otomatik bilgi değişimi yapılacak ülkeler listesinde yer almamıştır. Söz konuş rehber hakkında 27.08.2020 tarih ve 2020/208 sayılı sirkülerimiz ile bilgilendirme yapılmıştı.

Ancak İsviçre Meclisi 3 Mart 2020 tarihinde yapılan toplantısında Türkiye-İsviçre arasında otomatik bilgi değişimi yapılması yönünde karar almış bulunmaktadır. İsviçre Uluslararası Finans Devlet Sekreterliği (The State Secretariat for International Finance) 2021 yılı finansal bilgilerinin 2022 yılında otomatik bilgi değişimi ile paylaşılmasının planlandığını açıklamıştır.

 

Saygılarımızla,

DENGE İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.

 

(*) Sirkülerlerimizde yer verilen açıklamalar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tereddüt edilen hususlarda kesin işlem tesis etmeden önce konusunda uzman bir danışmandan görüş ve destek alınması tavsiyemiz olup; sadece sirkülerlerimizdeki açıklamalar dayanak gösterilerek yapılacak işlemler sonucunda doğacak zararlardan müşavirliğimiz sorumlu olmayacaktır.

 

(**) Sirkülerlerimiz hakkında görüş, eleştiri ve sorularınız için aşağıda bilgileri yer alan uzmanlarımıza yazabilirsiniz.

 

Erkan Yetkiner

YMM

Mazars/Denge, Ortak

eyetkiner@mazarsdenge.com.tr

 

Güray ÖĞREDİK 

SMMM

Mazars/Denge, Direktör

gogredik@mazarsdenge.com.tr

Document

Sirküler Sayı: 2020/211 - TÜRKİYE-İSVİÇRE OTOMATİK BİLGİ DEĞİŞİMİNİN 2022 YILINDA YAPILMASI PLANLANMAKTADIR

Sirküler Sayı: 2020/211 - TÜRKİYE-İSVİÇRE OTOMATİK BİLGİ DEĞİŞİMİNİN 2022 YILINDA YAPILMASI PLANLANMAKTADIR